Skip to content

2013 Başında Genel Görünüm

January 4, 2013

Manzaraya bakınca görünüm şöyle: 2014 C.Başkanlığı seçimleri öncesi vakit kazanmak ve terörü yumuşatmak için İmralı ile yeniden görüşmeler başlatıldı. Hani Kürt sorunu yoktu hani görüşme olmayacaktı?  Sonbahardaki şiddetli saldırı sonrası verilen sözler unutuldu yeniden siyasi hesaplar yapılıyor Ankara kebapçılarında…Amaç Kürt sorununu çözmek değil C.başkanlığı seçiminden önce seçmeni rahatlatmak için geçici bir ateşkes ortamı yaratmaktır. BDP ve PKK bu durumu sonuna kadar kendileri için kullanmak istemektedir.  AKP kadroları 3. ve son dönemini yaşamaktadır AKPnin ağır topları milletvekili olmayacaktır ve ilk genel seçimde AKPnin sonuna gelinmektedir. RTE C.başkanı olsa bile bu manzara değişmeyecektir. Unutulmamalı bir zamanların şaşalı ANAP’ı son seçimde %5 civarı bir oy alabilmişti ve sonunda kapanmak zorunda kaldı.

………………………….

Bu millet yıllardır CHPyi sol olarak bildi ancak düşünceme göre CHP yıllardır tıpkı AKP gibi  bir merkez ve statüko partisidir. Kılıçdaroğlu ne kadar muhalefet yaparsa yapsın CHP iktidar olamayacaktır diye düşünüyorum. Bu millet kendisi için iyi veya kötü olanı ayırt edemez haldedir yıllardır. Küçük rüşvetler(kömür makarna yağ yeşil kart vb) seçmenin oyunu etkilemektedir. Günümüzde basit menfaatler ideolojinin önüne geçmiştir. Biraz fantazi gelebilir ama eğer CHP kapanırsa sol ilk seçimde iktidar olabilir diye düşünüyorum. Bana göre solcu değildir ama Mustafa Sarıgü’lün önümüzdeki yıllarda çok konuşulacağını düşünüyorum hatta Kılıçdaroğlu siyaseti bırakırsa Mustafa Sarıgül başbakan bile olabilir. Kişisel olarak bir Yeşiller Partisi kurulur ve genel seçimlerde yer alırsa ona oy vermek istiyorum.

…………………………….

Ekonomik öngörülerim devam ediyor. 2012 Ekiminde başlayan reel ekonomideki kötüleşme 2014 sonuna kadar devam edecektir. 2000den bugüne  yaşadığımız kriz derin bir deflasyon ve işsizlik dalgasıdır. Öte yandan sıfır faiz ve likidite piyasaların borsaların dibe vurmasını ötelemektedir. 2017-2020 civarı yaşanmasını beklediğim katastrofik çöküşten sonra ancak 2023 sonrası Dünya Ekonomilerinin ve Türk ekonomisinin toparlanmasını bekliyorum. Düşük faiz dönemi sona eriyor ve bu ucuz kredi de sona eriyor demek. Türkiye ekonomisini derinden yaralayacaktır. Ayrıca 2013ün tamamında  ve 2014te seçim ekonomisi uygulanacaktır bütçe işe yaramayacaktır parametreler şaşacaktır.

……………………….

Altına gelince…Altın parasal genişleme sonucu artmadı küresel belirsizlik yüzünden arttı yıllardır. Bu yüzden altının 1300lü seviyeleri görerek 2000 dolar üstüne kalıcı yerleşmesini bekliyorum ve sonra yükselişe devam edecektir ta ki katastrofik çöküşe kadar…

Advertisements

From → Uncategorized

Leave a Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: