Skip to content

2013 Haziran-2014 Temmuz Gezi Direnişi ve Halk Hareketinin Yükselişi

July 11, 2013

       2013 Haziran-2014 Temmuz aralığında Türkiyede Gezi Direnişi olarak bilinen halk hareketinin Temmuz sonları ve Ağustosta şiddetini daha da artırarak en az 1 yıl sürmesini bekliyorum. Daha önce öngördüğüm 2012-2014 arası Türkiyenin yaşayacağı zorluğun bu yazdan itibaren en az 1 yıl çok şiddetlendiğine tanık olacağız. 27 Mayıs 2013te başlayan bu halk hareketi şu an sakinleşmiş gibi görünse de önümüzdeki dönemdeki yükselen halk hareketinin ilk kıvılcımını çakmıştır. Aslında son birkaç yıldır demokratik gösterilerin hep polis şiddetiyle bastırılması sonunda halk hareketini patlatmıştır. Her ne kadar AKP ve  devletin gözaltılar veTMMOByi fiilen bitirmesiyle halk hareketi bastırılmış gibi görünsede önümüzdeki aylarda bu isyanın şiddeti artırarak devam ettireceğini göreceğiz. Devlet şiddeti de artacak gösteriler artık kanla bastırılmak istenecektir. Ancak artan polis şiddetine rağmen önümüzdeki yaza kadar halk hareketinin devlete üstün geldiğini ve halkın daha önce görülmemiş azim ve cesaretle devlete ve AKPye karşı galip geleceğini hayretle göreceğiz.

        Bu direnişin bileşenlerine baktığımızda isyanın sisteme karşı olduğunu görebiliriz. Geleneksel devlet anlayışındaki “ben yaptım oldu” artık iflas etti ya da edecek en azından kitleler bunu istemiyor.Türkiyede  son yıllarda gelişen ekonomik ve  maddi standartların yanında toplumaki demokrasi ve hoşgörü gelişmedi hatta geriledi.

       1980 darbesi sonrası ANAP da AKP de sağın farklı kesimlerini buluşturarak 24 Ocak kararlarının getirdiği yeni sermaye birikim sisteminin  topluma dayatılmasında ve toplum mühendisliğinde etkili olmuşlardır. 1980-2013 dönemi her türlü toplumsal muhalefet kanla bastırılmıştır. Ekonomik gelişme ve ihracaata adeta tapılmış demokrasi ve hukuk bu süreçte ayaklar altına alınmıştır. Gezi Direnişi önceki muhalefetten farklı olarak tüm sisteme bir tepkidir küresel karakterdedir ve devletin menfaatlerine karşı bireysel özgürlüklerin öne çıkmasını talep edecektir.

       Sistemi sorgulayan Gezi Direnişi ile birlikte anarşist, feminist, çevreci, anti-kapitalist yeni siyasi oluşumların da hızla güçlendiğini ve siyasette yer aldığını göreceğiz.

      İlk genel seçimlerde son Türkiyede son 33 yılın oluşturduğu siyasi paradigma ve devletin üstünlüğü ilkesi iflas edecektir. Siyasi partilerin tamamında adaylar tepeden belirlenmektedir. Bu patriyarkal yapı ve anlayış da artık iflas edecektir. Türkiyede herşey Ankaradan başbakanın ağzından idare edilmektedir. İstanbul Belediye başkanı bile bana talimat gelmedi ki demektedir. Seçilmiş belediye başkanı kimden talimat almaktadır (Hemen söyleyelim kim olabilir :Tayyipten !)Mevcut siyasi partiler artık eskiyi temsil etmektedirler. Gezi Direnişi mutlaka geleneksel siyaset anlayışını ve devlet merkezliliği değiştirecektir.

Advertisements

From → Uncategorized

Leave a Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: