Skip to content

GEZİ OLAYLARI TÜRKİYE EKONOMİSİ VE TAYYİPİN KORKUSU

July 30, 2013

AKPnin ve Tayyipin kaderi aslında 10 yıllık Amerikan tahvilinin faizine bağlıdır desem yanlış olmaz. Bernanke ilk sinyali verdi tahvil alımını azaltacağını ve 2014 sonunda faizleri artırabileceğini yani çıkış stratejisini açıkladı. Açıklamalardan emerging marketler olumsuz etkilendiler .Türkiye Gezi olayları nedeniyle daha çok etkilendi. ABD 10 yıllıklarında 2,58 önemli direnç. Trend yukarı doğru ve 2012 Temmuzundan bugüne yükselen yükselen dipler trendi onaylıyor. FED çıkış stratejisine başladığında ABD 10 yıllık faizlerinin yükseleceğini ve bunun Türkiye gibi emerging marketleri olumsuz etkileyeceğini öngörmüştüm ve bu da gerçekleşiyor ve devamı var elbette…Türkiyede etkinin ağır olmasının nedeni basit: Sıcak paraya ve ithalata dayalı tasarrufun olmadığı sürdürülemez hormonlu büyüme stratejisi.

Tayyip IMFye borcum yok diyor (IMFye olan borç toplam borcun 800de biriydi sadece) ama dış açık ve özel sektör borcu yaklaşık 340 milyar dolar. FED politika faizlerini yükseltmeye başladığında Türkiyede doları tutmak mümkün olmayacak. Daha önce öngördüğüm 2015 yılında TLde devalüasyon beklentimin temelini bu oluşturuyor.

Geçen gün akşam üzeri FITCH bazı mesajlar verdi ve mırın kırın etmeye başladı (verdikleri notu değerlendireceklerdir en kısa zamanda). Diğer rating kuruluşları da ergeç açıklamalar yapacaklar. Öngörüm devam ediyor: 2014 sonu gelmeden mutlaka Türkiyenin yatırım yapılabilir notu kalkacaktır.

AKPnin ilk sıkıntısı Suriye politikası ile başladı. Esed gidecek birkaç haftada dedi aylar yıllar geçiyor gitmedi. Ardından Gezi olayları patladı korktu ve karizması çizildi. Sonra Mursi askeri darbe ile devrildi ve Müslüman Kardeşler iktidarı sona erdi. Ortadoğudaki gelişmelere ve Gezi Olaylarına bakınca gördüğüm şu: ABD AKPnin ve Tayyipin üstünü çizdi aslında sadece işi zamana bıraktı. ABD Arap Baharı ile önemli ortadoğuda  köktendinci akımların güçleneceğini yaşadı ve gördü. Bu nedenle Ortadoğu ve Türkiyede ılımlı islam stratejisinden vazgeçti. ABD ekonomisi çökmek üzere olduğu için petrol bölgesi olan ortadoğuda ve Türkiyede  radikal islamcı devletlerin güçlenmesini istemiyor.

2002 yılında AKP sağ partilerin iflas ettiği ve ülkeyi ve ekonomiyi yönetemediği noktada Türkiyede sağın can simidi olarak iktidar oldu.  12 Eylül uzantısı bir siyasal ve hukuk sisteminden faydalandı. AByi kendi amacı için kullandı. Demokrasi onun kendi amacı için kullandığı bir söylemden öteye gitmedi. AKP asla demokrat olmadı. AKP Türkiyede statükonun ve kirli ilişkilerin hukuk dışılığın ve yağmanın  korunması için adeta Türkiyenin egemenleri tarafından yaratıldı. AKP sandıktan çıktı ama demokrasiyi yok edip din devleti kurmayı amaç edindi. Askerleri safdışı etti bir kısmını kendi bekçi köpeği yaptı. Polisler onun zaten baştan beri köpeğiydiler. Yargıyı ele geçirdi Anayasayı uygulamadı. Tv ve gazeteleri yandaş yaptı olmayanlara milyarlarca dolar vergi cezasına boğdu. Bazı gazetecileri işinden kovdurdu.  Gezi olayları sonun başlangıcı oldu. AKP gücünün sınırına ulaştı ve Yükseliş Dönemi sona erip Duraklama Devri başladı.  AKPnin en büyük yardımcısı %10 seçim barajı… seçim barajının kaldırmak istemiyor baraj olmazsa  ilk genel seçimde oylarının düşeceğini biliyor.

Gezi Olayları piyasa riskinin yanı sıra Türkiyeyi siyasi riskli ülkeler sınıfına sokmuştur. Mayıs 2013 sonu yani Gezi Direnişinin başlangıcı Tayyipin gücünün doruklarına ulaşıp düşüşe geçtiği bir “turning point”tir. Bundan sonra Tayyipin alçalan tepelerini izleyeceğiz. CNBC ve Bloombergdeki gerzek yorumcular hala olayları ekonomi düzleminde görmek istiyorlar. 3 Haziran öncesi birçok aracı kurum ve banka  yorumcusu “her düşüş alım fırsatıdır” diyorlardı. Hala bu düşüşün düzeltme olduğunu düşünen çok saftirik var. Yaz aylarından sonra 2014 sonuna kadar Türkiyede ekonomi ve siyaset iyice bozulacak. 2014 yazına kadar Gezi Olayları Türkiye sathında daha da  güçlenecek ve şiddetlenecektir ve sıradan halkın daha politize olmasıyla seçim döneminde AKP karşıtı muhalefete dönüşecek. AKP önümüzdeki yaza kadar halka karşı baskı ve şiddetini daha da artıracak gösterileri durduramayacağını anlayınca Mısırdaki General Sisi gibi askeri öne sürecek ve göstericilere ateş emri verecektir. Maalesef şiddet ve kan devam edecek.  2014 Aralığına kadar Tayyipin gidip gitmeyeceği kesinleşecek. 10 yıllık tahvil faizleri ne kadar hızlı yükselirse bu gidiş o kadar netleşir. Hele TLde bir devalüasyon olursa 2015 genel seçiminden önce AKP net olarak kaybedecektir ve iktidar mutlak olarak değişecektir..

Advertisements

From → Uncategorized

Leave a Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: