Skip to content

Gezi ve “Anarşist suçlaması” : Kavram Kargaşası Üzerine Bir Yazı

August 3, 2013

siyah

Turkey Protests

 

bugazharika

Anarşizm teriminin anlamı için bakınız: http://tr.wikipedia.org/wiki/Anar%C5%9Fizm

Ayrıca bkz.

http://www.izinsizgosteri.net/asalsayi109/kubilay.akman.1_109.html

http://anarsistfaaliyet.org/

http://sedirizmir.blogspot.com/

http://www.anarsihaber.org/

Gezi Olayları için devlet adamları bir anarşist yakıştırması tutturmuşlar gidiyor. 12 Eylül öncesi için de anarşi terimi kullanılırdı 12 Eylül sonrası suçlamalarda da hep anarşi terimi kullanıldı. Oysa anarşi Osmanlı ve Türkiye tarihinde hiç yaşanmadı. Türkiyede anarşist hareketler 80 sonu ve 90 lı yıllarda ilk kez ortaya çıktılar. Gezi eylemlerinde anarşistler vardı ancak gezi eylemleri tüm Türkiyede ve dünyada Türklerin yaşadığı onlarca yabancı ülkede kendiliğinden gelişen bir demokratik direniş hareketiydi. Gezi eylemleri içinde solcu, Atatürkçü, liberal, AKPli, anarşist, müslüman, bozkurt, MHPli, radikal müslüman bir çok unsur vardı, bu nedenle Gezi Olaylarına anarşist demek kavram kargaşası yaratmaktadır ve bilimsel değildir.  GEzi olaylarında muhaliflerde silah top tüfek yoktu ancak poliste gaz bombası dahil plastik gerçek mermi dahil her türlü öldürücü silah mevcuttu. Gösterilerin hedefinde Tayyip ve AKP vardı ve demokratik kendiliğinden ve  tepkisel bir hareketti. En son şeyini şey ettiğimin şeyi muavin Bursalı Bülent A….ç “Eylülde Anarşist unsurların Geziyi bahane edip ortalığı karıştıracağını” ifade etti. Keşke Gezi Eylemcileri anarşist olsalardı da bu halk yüzyıllardır süren otoriter yaşam tarzından kurtulup özgürce nefes alabileceği bir mecra açılmış olacaktı.

Özetle Gezi olayları tüm Türkiye çapında kendiliğinden gelişen demokratik bir direniş hareketi idi anarşistlerin başının altından çıkmadı. Gezide anarşistler çeşitli unsurlarıyla varlardı. Fakat sınıfsız sömürüsüz ve başsız (devletsiz) bir yaşam amacı olan anarşizmi Gezi ile özdeşleştirmek kavram kargaşalığı yaratmaktan öteye geçemedi. Cahil şeyini şey ettiğimin şeyi muavin Bülent A…..ç’ın kafası da ancak bu kadar çalışır zaten !

Yine de Gezi Direnişi Türkiyedeki geleneksel muhalefete hiç benzemiyor. Çok farklı ve iktidarı statükoyu epey korkutmuş bir direniş oldu ve hala korkutuyor. Belki de gerçek bir anarşist hareketin nüveleri Gezi Direnişi ile oluşmaya başladı…

Advertisements

From → Uncategorized

Leave a Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: